go-stop-act

Jeśli ktoś poszukuje głębszego wglądu w taktyki ulicznego protestu, to doskonale nadaje się do tego książka Go. Stop. Act!  Die Kunst des kreativen Strassenprotestes (jeśli kto niemiecki jako tako zna). A w środku panorama rozmaitych środków, od znanych jak Reclaim the streets party czy Guerilla Theater, po nieco egzotyczne jak happeningi Urbane Panik (goście w Hamburgu przebierali się za służby mundurowe i kontrolowali pasażerów na dworcu, w proteście przeciwko nowej polityce czystości i kontroli na dworcach).
Rzecz jest fajnie wydana, ma przemyślaną i wywrotową szatę graficzną, klasyczną czcionkę (za co niestety nie można pochwalić polskiego wydania Buntu Miast Harvey’a, który podano w dość trudno czytywalnej wytłuszczonej czcionce, na dodatek z małymi marginesami – gdzie robić notatki??). Pod koniec każdego rozdziału linki do dalszych poszukiwań, oprócz tego archiwalna strona projektu współistniejąca z książką (tutaj: >>>).  Jak to mówimy w Szczecinie: przepiękna propozycja.
W ogóle jak wiadomo w Niemczech literatury tego rodzaju – na styku poradnika i analizy naukowej wydaje się bardzo dużo, począwszy od porad co robić, gdy leci krew z głowy podczas demonstracji, po wnikliwe i naprawdę w dziesiątkach liczone socjologiczne książki-analizy rozmaitych ruchów protestu.