Pod koniec lat 70-tych zaplanowano w pobliżu miejscowości Gorleben kolejną lokalizację dla składowiska odpadów elektrowni atomowej. Ruch antyatomowy w Niemczech był już wtedy bardzo silny, więc 3 maja 1980 tysiące działaczy zajęło dawne (bo wykarczowane pod budowę) tereny leśne pomędzy miejscowościami Gorleben i Trebel w okręgu Lüchow-Dannenberg. Tak narodziła się Republika Wolnego Wendland (Republik Freies Wendland), naprawdę inspirujące narzędzie oporu przeciw elektrowniom jądrowym w Gorleben. Wybudowano ok. 100 drewnianych domów, w republice zamieszkiwało od 1200-2500 osób (źródła różnią się w szacunkach).
Co dla badaczy protestu najciekawsze, od początku przemyślano większość z organizacyjnych i infrastrukturalnych rozwiązań. Architektura protestu jest widoczna na tym przykładzie w sensie dosłownym: budowanie osady to nie tylko taktyka protestu umożliwiająca skuteczną blokadę, to także sens protestu. Tworzenie alternatywnego osadnictwa, innej, bo niekomercyjnej infrastruktury, samodzielnych sposobów przetwarzania jedzenia, własnych uniwersytetów, niezależnej kultury… Te same wątki powtórzyły się podczas amerykańskich protestów OWS, bo sposób zorganizowania okupacji parku Zuccotti był jednocześnie narzędziem i ideą.
Domy w Wolnej Republice Wendland budowano wspólnie, Wybudowano urządzenia doporowadzające wodę, wieżę przeciwpożarową (sporo pomogli tu absolwenci i studenci architektury, na nich zawsze można liczyć :)). Pojawiły się rozwiązania takie jak segregacja odpadów, ogrody warzywne, zagrody dla zwierząt, ułsugi fryzjerskie, klinika itd.

Minął miesiąc i po ataku kilkutysięcy policjantów republikę siłą usunięto.

Pełna dokumentacja wraz z wycinkami prasowymi, dokumentami polityków, listami poparcia, ulotkami wytworzonymi w Republice w książce: Günter Zint, Caroline Fetscher: Republik Freies Wendland. Eine Dokumentation. Zweitausendeins, Frankfurt am Main 1980. A zdjęcia poniżej pochodzą z Umbruch-Bildarchiv (http://www.umbruch-bildarchiv.de/), autorem wszystkich jest Günter Zint:

1494b

1494w 1494f 1494d1494t1495l

Reklamy